Jak sprzątać łazienkę? O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Sprzątanie łazienki jest czynnością, która do najprzyjemniejszych zdecydowanie nie należy. Jest jednak bardzo ważna. Czystość w łazience to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Pomieszczenie to jest bowiem narażone na rozwój wielu groźnych bakterii. Zatem jak sprzątać łazienkę?

Jak sprzątać łazienkę? Zacznij od sedesu!

Sedes jest miejscem w łazience, które zawsze wymaga szczególnej uwagi. Wiele osób sięga w tym przypadku po specjalne kostki do WC. Dostępne są one w sprzedaży w wielu wersjach zapachowych do wyboru. Każdy więc znajdzie odpowiedni produkt.

Na rozwój bakterii narażona jest przede wszystkim muszla toaletowa. Kostki do WC mają tę zaletę, że działają po każdym naciśnięciu spłuczki. Nie trzeba więc w tym przypadku pamiętać o nakładaniu innych preparatów. Z drugiej strony nie można ograniczać się tylko do stosowania kostek do WC. Działają one antybakteryjnie, ale niestety nie usuwają większych zabrudzeń. Aby utrzymać muszlę WC w odpowiednim stanie higienicznym warto oprócz kostek stosować odpowiednie żele i płyny. Detergenty te mają specyficzną formułę, która usuwa zabrudzenia, osady, bakterie, ale tworzy również warstwę ochronną zapobiegającą powstawaniu skupisk bakterii. Używając żeli i płynów do WC zawsze należy pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności i ochronie osobistej w postaci np rękawic.  

Jak doprowadzić do czystości kabinę prysznicową?

Odpowiadając na pytanie, jak sprzątać łazienkę, nie można zapomnieć o kabinie prysznicowej. W tym przypadku warto stosować się do zaleceń producenta. Kabiny wykonane z bardzo delikatnych materiałów nie powinny być czyszczone przy pomocy silnych detergentów. Te mogą je bowiem zmatowić, a niekiedy i zniszczyć.

Myjąc kabinę prysznicową, kierować należy się od góry ku dołowi. W celu usunięcia zacieków na szybie sięgnąć warto po specjalny płyn. Na samym końcu wyczyścić trzeba brodzik. Także i tutaj spore znaczenie ma materiał jego wykonania. Ważne jest też regularne czyszczenie odpływu. 

Udrażnianie rur w łazience

Podczas sprzątania łazienki nie można zapomnieć o tak ważnej czynności, jaką jest udrażnianie rur. Zastosowanie znajdują w tym przypadku specjalne detergenty - udrażniacze do rur. Pozwalają one na szybkie usunięcie wszelkiego rodzaju nieczystości z odpływów. Wykazują często właściwości żrące. To dzięki nim są skuteczne w działaniu. 

Warto wcześniej sprawdzić jednak z jakiego materiału wykonane zostały rury. Okazuje się bowiem, że nie każdy detergent sprawdzi się do danego typu rur. Po użyciu nieodpowiedniego środka dojść może nawet do zniszczenia instalacji. Standardowe udrażniacze sprawdzają się w przypadku rur plastikowych. Nie można ich wykorzystywać do rur z aluminium. 

Odkamienianie łazienki to podstawa podczas jej sprzątania

Jak dobrze sprzątać łazienkę? Podstawą powinno być zawsze odkamienianie tego pomieszczenia. Odkamieniacze są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest twarda woda. Są one w stanie zminimalizować gromadzenia się kamienia. Odkamieniacze mogą mieć formę płynów lub tabletek. Eksperci polecają używanie przede wszystkim gęstych żeli. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odkamieniacza na noc. Wówczas środek może spokojnie działać przez kilka godzin. Bardzo ważna jest w tym przypadku regularność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
platforma finansowa

Platforma Finansowa
finansowanie w pełni online.

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
Sklep internetowy Shoper Premium