Jak myć podłogę drewnianą, aby przez lata prezentowała się dobrze?

Każdy chce, aby jego drewniana podłoga przez lata prezentowała się pięknie i nie straciła nic ze swoich pierwotnych właściwości. Trzeba więc o nią w odpowiedni sposób dbać. Jak myć podłogę drewnianą? O jakich zasadach konserwacji należy w tym przypadku pamiętać?

Jak myć podłogę drewnianą? Podstawowe zasady

O drewnianą podłogę trzeba w szczególny sposób dbać. Naturalne drewno jest bowiem materiałem podatnym na uszkodzenia. Taka posadzka wymaga regularnego odkurzania, ale z użyciem szczotki o miękkim włosiu. Do mycia drewna przeznaczone są odpowiednie akcesoria i środki czyszczące. Sporo zależy od rodzaju jego wykończenia. 

Drewniane podłogi są wrażliwe na wilgoć. Dlatego do ich mycia nie należy wykorzystywać dużej ilości wody. Wystarczy sięgnąć po lekko wilgotny mop. Unikać trzeba szorowania, które niszczy drewno. 

Jak utrzymać parkiet w czystości?

Parkiet warto odkurzać codziennie. Warto w tym przypadku sięgnąć po miękką szczotkę z gumowymi kółkami, która nie rysuje podłogi. Sprawdzi się też mop z funkcją wyciskania. Nadmiar wody jest naprawdę szkodliwy dla drewnianego parkietu. Może prowadzić bowiem do szybkiego wypaczenia desek. Wprawdzie parkiet jest na ogół zabezpieczony, ale i tak plamy z wina czy cytryny trzeba błyskawicznie z niego usuwać. Mogą one bowiem uszkodzić podłogę. Parkietu nie można także szorować. 

Parkiet lakierowany - jak należy go czyścić?

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju produktów do mycia parkietu i korka. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku parkietu lakierowanego. Warto sięgnąć po specjalne preparaty, które nie zniszczą jego delikatnej struktury. Co kilka miesięcy podłogę dobrze jest wypastować dedykowaną do parkietu lakierowanego pastą. Zwiększa to trwałość powłoki i zapewnia podłodze ładny wygląd. 

Jak myć podłogę drewnianą - po jakie środki warto sięgnąć?

Ważne jest nie tylko odkurzanie, ale i regularne mycie drewnianej podłogi. Dobrze sprawdza się w tym przypadku mop. Można sięgnąć także po specjalne płyny i emulsje przeznaczone do drewna. Unikać należy raczej tzw. środków uniwersalnych czy przeznaczonych do innego typu materiałów. Mogą one pozostawiać na podłodze osad lub nawet ją uszkodzić. Eksperci zalecają kupowanie preparatów przeznaczonych do podłóg o konkretnych wykończeniu. 

Mycie podłogi drewnianej olejowanej i lakierowanej - co i jak?

Do podłóg olejowanych przeznaczone są specjalne środki czystości, które nie niszczą ochronnej warstwy oleju. Dobrze sprawdzają się preparaty z naturalnymi dodatkami pielęgnacyjnymi czy roślinnymi mydłami w składzie. Warto rozważyć zakup olejowosku, który łączy w sobie właściwości olejów i wosków. Pozostawia na danej powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega powstawaniu rys. 

Inne środki są odpowiednie do podłóg lakierowanych. Tutaj dużą rolę odgrywa także konserwacja. Jeśli posadzka zaczyna matowieć lub pojawiają się na niej rysy, dobrze jest zainwestować w emulsję, która ją odświeży i nada połysk.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
platforma finansowa

Platforma Finansowa
finansowanie w pełni online.

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
Sklep internetowy Shoper Premium